Event marketing je novi alat promocije, informisanja, obaveštavanja, podizanja ugleda jedne organizacije. To je komuniciranje sa onima koji će slušati i doživeti ono što im preduzeće ima reći i pokazati.
Event-i se mogu okvirno sistematizovati u 4 grupe:Event marketing je organizovanje specijalno sponzorisanih događaja koji plene pažnju publike i medija i ostaju zabeleženi u sećanju.
- Proslave (sajmovi, smotre, karnevali, venčanja, godišnjice, rođendani i sl.)
- Edukacije (konferencije, sastanci i sl.)
- Promocije (lansiranje proizvoda, modne revije i sl.)
- Komemoracije
Razlozi organizovanja event-a razlikuju se u zavisnosti od delatnosti preduzeća, a najčešći su:
- podizanje zapaženosti;
- stvaranje pozitivnih asocijacija i poverenja;
- jačanje imidža;
- zbližavanje sa klijentima;
- nagrađivanje zaposlenih;
- korišćenje prilike za promociju.
Preko event marketinga izbegavaju se masovni mediji i osigurava se veći stepen pažnje i interesa potrošača. Sponzorstvom je moguće ciljno usmeriti komunikacijske sadržaje i tako kreirati pozitivne asocijacije publike i zaobići jezičke, kulturološke i pravne barijere.
U većini zemalja nije dozvoljeno oglašavati alkohol i cigarete pa je kroz organizovanje i sponzorisanje događaja moguće legalno oglašavanje institucije ili marke proizvoda čija je promocija zakonom zabranjena.
Organizatori event-a imaju veliki zadatak, jer ih do ostvarenja zadovoljavajućih rezultata, osim dobre ideje i planiranja, čeka i niz nepredviđenih sitnih organizacijskih problema.
Odluke organizatora vezane su za 10 područja:
- Istraživanje
- Kreiranje i dizajn
- Priprema mesta događaja
- Organizovanje keteringa i dekorisanje
- Organizacija zabavnih aktivnosti
- Organizacija prevoza
- Kreiranje i slanje pozivnica
- Dogovaranje smeštaja za bitne goste i klijente
- Koordinacija zaposlenih
- Kontrola i evaluacija događaja
Dobar event mora imati jasan cilj, određeni nivo priželjkivanih rezultata i unapred određen budžet. Osim produkcijskih troškova i agencijskih provizija, budžet se sastoji od predviđenih ulaganja u medije i odnose s javnošću.
Rezultati event marketinga mere se u ostvarenom PR-u, kretanju prodaje, povećanju zapaženosti brenda i slično. Često je prisutan problem vrednovanja, jer je event-e ponekad teško realno oceniti kao uspešne ili neuspešne.
Jedna od metoda koja se koristi za merenje uspešnosti event-a jeste anketiranje ispitanika pre i nakon događaja u cilju merenja promena u poznatosti, mišljenjima, stavovima i nameri potrošača.
Event-i ne smeju biti sami sebi svrha, već treba voditi brigu o ciljevima koji se žele postići. Kako bi preduzeće postiglo ciljeve, nužno je da se na event-u pojave željeni gosti, bilo da je reč o klijentima, zaposlenima ili potrošačima. Bitno je na vreme pokrenuti priču o događaju i time osigurati komunikaciju „od usta do usta”. Takođe, ne sme se dogoditi da se u to vreme održava sličan, ili još gore, atraktivniji event.
Glavna pravila event-a su sledeća:
- Glavna ideja event marketinga mora biti rezultat dobrog istraživanja tržišta.
- Za dobru pripremu i organizaciju treba ostaviti dovoljno vremena i budžeta.
- Događaj mora biti u skladu sa imidžom preduzeća i da „gađa“ ciljnu publiku.
- Događaje sa previše sponzora treba izbegavati.
- Vlastiti događaji maksimiziraju uticaj na imidž i prodaju.
- Event se mora uklapati u ciljeve integrisane marketinške komunikacije.
Najčešće preduzeća angažuju neku agenciju da im odradi event marketing, tj. organizuje priredbu, skup, konferenciju, kongres, manifestaciju, festival, PR konferenciju, sajam ili izložbu.