Šta su zapravo društvene mreže? One predstavljaju web stranice na kojima nakon što kreirate svoj profil, možete komunicirati sa starim prijateljima, upoznati nove, kao i čitati i deliti sadržaj koji vas zanima sa ljudima sličnih interesovanja. Sa razvojem i sve većom upotrebom interneta, svakodnevno raste broj društvenih mreža. Trenutno postoji preko 100 web sajtova ove vrste i svaki ima za cilj da se izdvoji i ponudi korisnicima „drugačiji od drugih“ pristup. Ipak, samo neki od njih u tome uspeju. Među najpoznatijima su svakako Fejsbuk, Tviter, Instagram, LinkedIn, ali i nekolicina drugih. Njihov uspeh se ogleda u milionima zadovoljnih korisnika koji ove mreže koriste svakodnevno.
S razvojem društvenih mreža pojavila se i potreba za novim radnim mestima među kojima su najpopularniji i najtraženiji community menadžeri odnosno administratori društvenih mreža. Njihov posao je kreativan, zanimljiv, uvek drugačiji. Oni su zaduženi za plasiranje i održavanje brendova, ali i komunikaciju sa korisnicima tih brendova na društvenim mrežama.
Poslovna primena društvenih mreža
Prvobitno stvorene za zabavu i neformalnu komunikaciju, društvene mreže su u velikoj meri počele da se koriste i za promociju i uspešno vođenje velikog broja kompanija. One predstavljaju odlično tle na kom se kreiraju, promovišu i učvršćuju brendovi. Kako se online poslovanje razvija, a broj društvenih mreža iz godine u godinu raste, sve više firmi zapošljava community menadžere koji njihovo poslovanje prenose i uspešno vode i na ovim platformama. Tako su društvene mreže postale neizostavan marketinški i promotivni alat svakog uspešnog poslovanja.
Šta je bitno svaki administrator društvenih mreža da zna?
Da bi bila uspešna u online zajednicama, izbor društvene mreže na kojoj će biti plasirani proizvodi odnosno usluge te firme veoma je važan. Ciljna grupa, kao i način i učestalost komunikacije samo su neki od elemenata koji određuju koja društvena mreža je prikladna za promociju određenog biznisa. Iz tog razloga veoma je bitno da community manager ima znanja o što većem broju društvenih mreža, kao i da poznaje pisana, ali i nepisana pravila koja na tim društvenim mrežama važe.
Interakcija je ključna u savremenom poslovanju. Povratna informacija je od velikog značaja kako za korisnike, tako i za kompanije. Community menadžer je spona između poslodavca i krajnjeg korisnika. On je tu da sasluša želje, komentare, žalbe, ali i pruži pomoć u vidu informacije svakom korisniku.
Slika kompanije u online okruženju ponajviše zavisi upravo od kvaliteta posla njenog community menadžera. Zahvaljujući njemu kompanija gradi i održava pozitivan rejting. Iako je ovo zanimanje zabavno, u istom je i veoma odgovorno. Posao administratora društvenih mreža iziskuje veliku posvećenost, volju i želju za novim znanjima, ali i posedovanje određenih predznanja i tehnika vođenja posla.
Zainteresovani ste da se oprobate u ovom poslu?
Želite brzo da steknete neophodna znanja i počnete što pre? Prođite obuku za rad na društvenim mrežama koju već dugi niz godina organizuje škola Obuke i kursevi. Učićete po planu i programu osmišljenim od strane dugogodišnjih i u praksi priznatih stručnjaka ove oblasti. Informacije o kursu za administratora društvenih mreža možete pronaći na OVOM linku.
Autor: T. Lukić